> Knjižnica

Dan europske baštine

Autor: Tatjana Horvat, 28. 9. 2009.

Osmi razredi su Dan europske baštine (23. rujna) obilježili obilaskom Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica bila je otvorena za posjetitelje od 21. do 23. rujna. Projekt je nazvan SOS za knjigu. Tom su prigodom djelatnici Odjela zaštite i pohrane Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu za građane, učenike i studente pripremili dvije radionice, te mogućnost obilaska knjižnice. U obilasku knjižnice sudjelovali su učenici 8. razreda. Saznali su vrijedne podatke o Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.

Upoznali su povijest i izgled knjižnice. Sakupljanje građe započeli su isusovci davne 1607. godine. Tada je fond popunjavan najviše putem donacija. Danas fond obuhvaća oko 3 milijuna svezaka, a knjige se nabavljaju putem tzv. obveznog primjerka. Da bi knjiga postala obvezni primjerak mora biti o Hrvatskoj i autor mora biti Hrvat. Devet je obveznih primjeraka koje svaki izdavač mora dati različitim knjižnicama u Republici Hrvatskoj i izvan nje. Od toga dvije se šalju u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu. Ostale knjižnice dobivaju samo po jedan primjerak. Zato one nisu nacionalne knjižnice. Građa za korisnike nalazi se na 6 razina. Ispod nulte razine (prizemlje) čuva se vrijedna građa koja nije namijenjena javnom korištenju kao na primjer zbirka rijetkih rukopisa. Učenici su također putem prezentacije mogli vidjeti pristup digitalnoj knjižnici i načine pretraživanja kataloga. Nakon toga  je uslijedio obilazak prostora za korisnike (Čitaonice, Grafičke zbirke, Zbirke muzikalija i audio materijala, te Zbirke zemljopisnih karata i atlasa).

Kako se liječe knjige

Glazbena slušaonica

Zbirka zemljopisnih karata i atlasa       Buduće studentice

« Svibanj 2024 »