> Knjižnica

Svjetski dan knjige i autorskih prava (23.4.)

Autor: Tatjana Horvat, 24. 4. 2023.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja...

...svake godine kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Miguel de Cervantes, i William Shakespeare te se sama zamisao zasniva na katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na dan Svetog Jurja (Sveti Juraj, poznat po pobjedi nad moćnim zmajem, zaštitnik je Katalonije, a na Jurjevo, u Kataloniji je običaj da muškarci ženama poklanjaju ruže, a žene muškarcima – knjige). UNESCO želi potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava. Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. godine.

Kako bi se učenike potaknulo na čitanje i razvilo njihovu opću kulturu, više od tri godine provođen je projekt na karti svijeta. Kartu je osmislila i naslikala učiteljica likovne kulture Jasna u školskoj godini 2020./2021. Pri osmišljavanju karte pomogla joj je učiteljica geografije Sanja.

Projekt je započeo u Mjesecu hrvatske knjige a kao poticaj za istraživanje, čitanje i kreativno izražavanje poslužio je roman Julesa Vernea Put oko svijeta u 80 dana. Učenici 6. razreda s učiteljicom Ljiljanom roman su obrađivali za lektiru. Na satovima likovne kulture izrađivali su svjetska kulturna dobra. U Godini čitanja (2021.) napravljena je digitalna knjiga koju možete pročitati na poveznici. Nastavak projekta zamislila je učiteljica Jasna. O tome možete pročitati na poveznicama: Valentinovo (ili kako reći "volim te" i Sveci, blaženici i misije u svijetu. Na karti svijeta našli su se i recepti s raznih strana svijeta i zaštićene biljne i životinjske vrste (fotografije su u prilogu).

U ovoj školskoj godini, Mjesecu hrvatske knjige (15.10. – 15.11.2022.) učenici su na satovima likovne kulture izrađivali radove hrvatskih i svjetskih pisaca. Sudjelovale su učiteljica hrvatskog jezika Ljiljana, učiteljice engleskog i njemačkog jezika (Ana i Melita) s učenicima i knjižničarka Tatjana. U ovoj školskoj godini projekt je dovršen na Svjetski dan knjige i autorskih prava, pod nazivom Hrvatski i svjetski pisci. Nastavit će se dalje s novim kreativnim i zanimljivim idejama!

Prezentaciju s radovima učenika i kratkim biografijama pisaca također pogledajte u prilogu!

Priloženi dokumenti:
Biljni_i_zivotinjski_svijet.jpg (404.07 KB)