preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Branka Šimića Zagreb

Mala škola baštine

MALA ŠKOLA BAŠTINE

Autor: Tatjana Horvat, 24. 10. 2023. 10:19

U školskoj godini 2021./2022. započet je projekt Mala škola baštine. Rezultat je to višegodišnjeg rada na promicanju hrvatske baštine u našoj školi. Hrvatska se priključila europskoj inicijativi za promicanje baštine 2006. godine. Dan europske baštine s vremenom je prerastao u Dane europske baštine u trajanju od nekoliko dana a u novije vrijeme i nekoliko tjedana u rujnu i listopadu. U tom periodu se u zemljama EU različitim manifestacijama promiču kulturni sadržaji za očuvanje i promicanje baštine.

Kako bi se baština što više promicala među učenicima, proteklih godina bile su joj  posvećene različite aktivnosti školske knjižnice u suradnji s učiteljicama. Projekt koji je provela učiteljica Branka 2012./2013. godine pod nazivom Brežuljkasti i gorski krajevi Republike Hrvatske, bio je poticaj da se baštini pristupi na istraživački a ujedno i kreativan način. Posjet Etnografskom muzeju i izložbi Pohvala ruci – čipkarstvo u Hrvatskoj u listopadu 2012. godine, bio je povod za osnutak skupine Mladih čuvara tradicije. Naziv je kasnije promijenjen u Mladi čuvari baštine. Skupina je organizirana kao izvannastavna aktivnost i kao sekcija učeničke zadruge. Zajedno s knjižničarkom vode je učiteljice razredne nastave Nela i Snježana.

2015. osnovana je Učenička zadruga „Trnovčica“ pa je tako omogućeno promicanje baštine i prodaja proizvoda na sajmovima u školi i izvan škole, kao i prezentacija različitih proizvoda učeničke zadruge. Baština se promicala i kroz projekte Građanskog odgoja i obrazovanja. Zadruga je sudjelovala na sajmovima i smotrama i promicala hrvatsku kulturnu baštinu a također i hrvatsku tradiciju (u tome su se uz Mlade čuvare baštine osobito istaknule Likovna i Umjetnička skupina, Karitativna skupina i Mladi maketari). Nije zanemarena ni prirodna baština Republike Hrvatske. Hrvatska baština nalazi se na UNESCO –vim listama i dio je svjetske baštine. Učenicima se nastoji ukazati na njezinu vrijednost radi očuvanja za buduće naraštaje.

Osobita se pažnja posvećuje promicanju i očuvanju  nematerijalne kulturne baštine. Pojam nematerijalna kulturna baština obuhvaća: prakse, predstave, izraze, znanje, vještine, kao i instrumente, predmete, rukotvorine i kulturne prostore koji su povezani s tim, koje zajednice, skupine i, u nekim slučajevima pojedinci, prihvaćaju kao dio svoje kulturne baštine. 

Sukladno članku 9. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, nematerijalno kulturno dobro mogu biti razni oblici i pojave duhovnog stvaralaštva što se prenose predajom ili na drugi način, a osobito (tri su kategorije):

- jezik, dijalekti, govori i toponimika, te usmena književnost svih vrsta,

- folklorno stvaralaštvo u području glazbe, plesa, predaje, igara, obreda, običaja, kao i druge tradicionalne pučke vrednote,

- tradicijska umijeća i obrti.

Na ponuđenim poveznicama možete pogledati kako se u Hrvatskoj promiče baština:

Obilježavanje Dana europske baštine u Republici Hrvatskoj od 2006. do 2022..

Na poveznici pročitajte koja je svrha Dana europske baštine.

Pogledajte dokumentarno obrazovni serijal Bajkovita Hrvatska!

 

MINISTARSTVO KULTURE I MEDIJA REPUBLIKE HRVATSKE:

Na stranicama Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske možete pronaći  zaštićenu hrvatsku kulturnu baštinu na UNESCO-vim popisima.

2023. godina bogata je događajima vezanima za hrvatsku baštinu i njezino očuvanje:

* Javnosti je predstavljena nova digitalna platforma eKultura radi očuvanja i poboljšanja dostupnosti bogate hrvatske kulturne baštine.

17.10. se obilježava Dvadeseta godišnjica Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine  - pogledajte programe, manifestacije i događanja uz Dane europske baštine u 2023. 

* Izložba "Hrvatska nematerijalna kulturna baština na UNESCO-vim listama" u Etnografskom muzeju posvećena je višegodišnjim nastojanjima za očuvanjem nematerijalne kulturne baštine u Hrvatskoj. 

Povodom 20-te godišnjice UNESCO-ve Konvencije sedmi razredi posjetili su Etnografski muzej u listopadu 2023. Pogledali su izložbe i postav muzeja. Naučili su o nematerijalnoj kulturnoj baštini koju njegujemo kroz nastavne predmete, izvannastavne aktivnosti i rad Učeničke zadruge (Mladi čuvari baštine, Likovna i Umjetnička grupa, Grupa mladih tehničara i Karitativna grupa)

 [više]

Ljubitelji hrvatske baštine - pregled aktivnosti i projekata

Autor: Tatjana Horvat, 17. 10. 2023. 10:11

Baština se njeguje kroz nastavne sadržaje, terensku nastavu, projekte i izvnnastavne aktivnosti.

 [više]

 



Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
CMS za škole logo
Osnovna škola Antuna Branka Šimića Zagreb / Krotovica 15, HR-10 040 Zagreb / os-absimic-zg.skole.hr / ured@os-absimic-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju