2015-05-28 09:18:38

Svjetski dan nepušenja - 31.svibnja

Svjetska zdravstvena organizacija 31. svibnja obilježava Svjetski dan nepušenja kako bi podsjetili javnost o štetnosti pušenja za zdravlje ljudi. Pušenje je još uvijek društveno prihvatljiva pojava pa se ovisnost o cigaretama ne smatra teškom ovisnošću kao ona o drogama ili alkoholu. No, upravo pušenje uzrokuje mnoge bolesti, od krvožilnog i respiratornog sustava do različitih karcinoma.

Danas više nema sumnje da je i pasivno pušenje vrlo opasno i štetno za zdravlje te često dovodi do prijevremene smrti, upozorava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), koja od 1987. svake godine 31. svibnja obilježava Svjetski dan nepušenja.

Sa svakim dimom cigarete u tijelo se unosi više od 4000 raznih kemikalija, od kojih je 3000 respiracijskih iritansa i pedesetak pouzdano kancerogeno. Medicinski stručnjaci tvrde kako se 12 tjedana nakon prestanka pušenja poboljšava cirkulacija krvi, lakše hoda i diše, a nakon tri mjeseca smiruje se kašalj i otežano disanje, te se poboljšava funkcija pluća.

WHO i partneri pozivaju države na podizanje poreza na duhan s obzirom da istraživanja pokazuju kako su veći porezi posebno učinkoviti u smanjenju potrošnje duhana među skupinama s niskim prihodima, kao i u prevenciji početka pušenja kod mladih. Posebno zabrinjava što u Hrvatskoj, koja je po smrtnosti od raka pluća druga u Europi odmah iza Mađarske, svakodnevno puši svaki peti učenik 1. razreda srednje škole, a 60 posto ih je barem jednom zapalilo cigaretu.

Obilježavanje Svjetskog dana nepušenja prilika je da pušači razmisle o svojoj ovisnosti o cigaretama, o tome koliko pušenjem štete svojem zdravlju, zdravlju ukućana i okolišu. 

Plakate su izradili učenici 5. razreda s učiteljicom Sandrom Penco.

 


Osnovna škola Antuna Branka Šimića Zagreb