2015-03-16 13:08:10

Dan Pokreta prijatelja prirode Lijepa naša 14.3

 

Grupa domoljuba i zaljubljenika u prirodu osnovala je Udrugu Lijepa naša.
Raniji naziv Pokret prijatelja prirode proizašao je iz želje osnivača da udruga pokrene što veći broj istinskih zaljubljenika u prirodu, opredijeljenih za zdrav okoliš i sklad u prostoru. Tako je brojnim članovima data prilika da izvan političkih stranaka i Vladinih institucija angažiraju svoje znanje i opredjeljenje za još ljepšu i napredniju Hrvatsku.
 

 

Naziv Lijepa naša posuđen je iz prvog stiha hrvatske himne. Danas se izričaj Lijepa naša čuje nebrojeno puta u jednom danu kao sinonim za riječi Hrvatska ili domovina. Kada je u pitanju mjesto i uloga čovjeka na zemlji i njegov odnos spram prirode, Lijepa naša u cijelosti uvažava istine na kojima počiva kršćanski nauk. U tom smislu podupire misli svetog Ivana Pavla II. «da je ekološka kriza, kriza morala i zbiljski prijezir spram čovjeka» i da "nitko nema pravo zatirati Božje djelo na zemlji".

 

Ciljevi na kojima počiva program rada Lijepe naše su promicanje ekoloških spoznaja, posebno odgoj djece i mladeži o potrebi i načinu očuvanja okoliša, razvijanje ekološke svijesti odraslih, napose zaposlenih u gospodarstvu te poticanje razvoja gospodarstva na principu održivog razvoja, organiziranje akcija zaštite i poboljšanja kvalitete okoliša, samostalno i u suradnji s drugim udrugama, propagiranje prirodnih ljepota i drugih vrijednosti Republike Hrvatske, promicanje rodoljublja i domoljubne svijesti, promicanje zaštite nepokretne, pokretne i nematerijalne kulturne baštine, posebice zaštita kulturno-povijesnih cjelina i lokaliteta...

...promicanje veza s hrvatskim iseljenicima, hrvatskim autohtonim manjinama u europskim državama, pripadnicima hrvatskog naroda u drugim državama, te školama koje pohađaju njihova djeca, te poticanje njihove etničke, vjerske, kulturne i jezične samosvijesti, radi očuvanja nacionalnog identiteta, promicanje povratka Hrvata iseljenika u Republiku Hrvatsku i njihovo uključivanje u gospodarski i društveni život u Republici Hrvatskoj, te povratak mladih Hrvata u Republiku Hrvatsku radi daljnjeg školovanja, zapošljavanja i ostanka u Hrvatskoj, promicanje razvitka demografski opustjelih i gospodarski zaostalih područja u Republici Hrvatskoj, promicanje populacijske politike.


Osnovna škola Antuna Branka Šimića Zagreb